e-Kayıt Saklama Nedir?

E-Kayıt Saklama sistemi, belirlenen konulara ait kayıtların elektronik ortamda oluşturulması, saklanması ve raporlanmasını sağlayan bir sistemdir. Kayıt Saklama Gereksinimleri, 431 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, 29.12.2013 tarih ve 28866 no’lu Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bazı mükelleflere yönelik olmak üzere genel tebliğin yürürlük tarihi 01.01.2015’dir.
e-Kayıt ile tebliğde yer alan raporların oluşturulması ile ilgili yükümlülükler, gelişen teknolojiye uygun bir biçimde değişmez özelliğe sahip olur ve kaynaklar garanti altına alınır.

e-Kayıt Saklama Avantajları

Çevreci

İşlemlerin kağıt ortamından elektronik ortama taşındığı e-Kayıt Saklama, ağaçların rapor yapılmak amacıyla kesilmesini desteklemenizi değil; piknik yapmanız için değerlendirmenizi önerir.

Kolay ve Hızlı

Bulut ortamında yer alan Kayıt Saklama Raporlarınıza istediğiniz yerden kısa sürede ulaşma ve uzaktan denetleme imkanına sahip olursunuz.

Tek Formatta Çözüm

GIB kılavuzlarında belirtilen standartlara ve formatlara uygun olarak hazırlanan e-Kayıt Saklama Raporları ile özel ya da kamu kuruluşları ile aranızdaki tüm bilgi alışverişini uyumlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Özelikleri

  • e-Kayıt dosyalarınız GIB (Gelir İdaresi Başkanlığı) standartlarına uygun olarak hazırlanır
  • e-Kayıt Saklama Sisteminde tebliğe uygun olarak, Alış, Satış, İhracat, İthalat, Üretim Girdi/Çıktı, envanter (Açılış/Kapanış), Antrepo ve Transit Ticaret Raporları yer almaktadır
  • e-Kayıt Saklama Sistemine her türlü sistemden veri almak mümkündür. Sisteme alınan veriler ham hali ile de saklanmaktadır
  • e-Kayıt Saklama Raporları oluşturulduktan sonra raporlar üzerinde yetkiye bağlı olarak değişiklik yapmak mümkündür, her türlü değişiklik loglarda saklanmaktadır
  • Tebliğ değişiklikleri oldukça sistem güncellenmekte ve tebliğe uygun hale getirilmektedir
  • Raporlar zaman damgasıyla imzalanabilir
  • Uluslararası standartlardaki XBRL teknolojisi ile raporlama yapılabilir
  • Bilgilerinizi 10 yıl boyunca Türkiye’nin en güvenli merkezlerinde saklamanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz

 

Biz Sizi Arayalım

 e-Kayıt Saklama uygulamasını, hayat kolaylaştıran dijital çözümler ve çevreyi koruma fikriyle geliştiren FIT Solutions'dan almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın
Kaydınız başarıyla alındı! Teşekkürler.